Obchody święta Huberta KŁ "ŁOŚ" 3 Listopada 2012 roku


Myślistwo uprawiane przez wieki wytworzyło własne zwyczaje, wierzenia i przesądy, a nawet odrębne słownictwo i święta. Największym świętem są „hubertowiny” obchodzone z okazji św. Huberta – patrona myślowych.
Obchodzone są 3 listopada na pamiątkę otwarcia grobu patrona w 744 roku.
W Polsce kult św. Huberta rozwinął się w XVIII wieku.
W tym dniu polowanie rozpoczynało się mszą świętą w kaplicy leśnej po czym odbywały się łowy z naganką. Każdy myśliwy uważał za swój obowiązek uczestniczyć w tym święcie.
Takie uroczyste polowania od lat podtrzymuje nasze koło łowieckie „ŁOŚ” w Kutnie.
„Hubertowiny” rozpoczynają się mszą świętą w naszej terenowej siedzibie w lesie w Psurzu. Polowania „Hubertowskie” inaugurują zimowy sezon myśliwski i choć staropolski przysłowie mówi „….św. Hubert z lasu cały obiad daje” to w dzisiejszych czasach nie zawsze się to sprawdza. Nie mniej jednak odradzający się kult patrona myśliwych przybiera coraz powszechniejszy wymiar.

Z okazji dnia patrona myśliwych św. Huberta wszystkim myśliwym i ich rodzinom życzymy wszystkiego najlepszego. Niech Wam zawsze św. Hubert darzy, a niezapomniane wrażenia z uprawiania pasji łowieckiej pozostaną na zawsze w Waszej pamięci.
Zarząd KŁ „ŁOŚ” w Kutnie
Komisja Rewizyjna KŁ „ŁOŚ’ w Kutnie.
Wszystko przygotowane – za kilka chwil rozpocznie się msza święta.na miejsce zbiórki przyjechały rodziny myśliwychw oczekiwaniu na rozpoczęcie się uroczystościMszę celebruje kapelan koła kś. Prałat Jan DobrodziejKol. Piotr Wójciński przyjmuje komunię świętąSygnalista również uczestniczył w mszyPrezes koła kol. Adam Kumorowski zaprasza wszystkich na zbiórkę przed polowaniem.

Na zbiórce stanęło 18 myśliwych, była naganka, rodziny i sygnalista. Prezes przywitał wszystkich i i złożył życzenia z okazji święta naszego patrona.
ślubowanie myśliwskie składają młodzi myśliwi od lewej:
Rafał Kaczorkiewicz – z tyłu opiekun Sławek Bloch,
Łukasz Kowalewski – z tyłu jego opiekun i ojciec Tadeusz Kowalewski
Michał Śmigielski – z opiekunem Pawłem Gaszewskim.
Przyjęli również od Prezesa Koła Adama Kumorowskiego tradycyjne
łowieckie życzenia „ na chwałę polskiego łowiectwa bądź prawym
myśliwym, niech Ci bór darzy”.

W trakcie uroczystości – zaproszeni goście, rodziny i brać łowiecka.

już w gronie kolegów myśliwych od prawej Rafał Kaczorkiewicz, Łukasz Kowalewski, obok Wojciech Damieszko, Jerzy Piechocki I, Piotr Wójciński, Marek Kwiatkowski i Adam Brzeziński.

Bezpośrednio po mszy świętej, jeszcze pełni wrażeń z ceremonii ślubowania udaliśmy się na zbiórkę. Prowadzący polowanie łowczy koła kol. Paweł Gaszewski omówił organizację polowania, przypomniał o zachowaniu bezpieczeństwa oraz poinformował, że względu na symboliczny charakter polowania opolowane zostanie tylko 5 miotów.Po losowanie kartek udaliśmy się na polowanie hubertowskie.Sygnał „ Zbiórka” wezwał myśliwych na końcową odprawę. Ułożono pokot z 6 zajęcy i 3 kogutów.


Prowadzący polowanie łowczy koła kol. Paweł Gaszewski ogłasza wyniki polowania. Królami polowania zostali koledzy Jerzy Piechocki I i Wojciech Damieszko, którzy strzelili po zającu i kogucie. Udekorowani zostali pamiątkowymi medalami.Biesiadę łowiecka czas zacząć. W rolę naszej kuchareczki wcieliła się Pani Ewa Kumorowska
.Nasz kapelan kś. Prałat Jan Dobrodziej przy kuchni polowej .Biesiada łowiecka rozpoczęta. Jedzenia jak zwykle było pod dostatkiem . A wypijane napoje „bezalkoholowe” skutecznie sławiły naszego patrona.Przed nasza terenowa siedziba w Psurzu.
Od lewej stoja kol. Adam Brzezinski, Slawek Bloch, Adam Kumorowski i Tomek Czekalski.
Dyscyplina przedewszystkim - w naszy kole wszyscy znaja swoje miejsce w szeregu. Najlepszy przyjaciel i towarzysz lowów naszego Prezesa wyzeł "Gryf" nie dostepil zaszczytu w takim dniu uczestnictwa przy stole biesiadnym wraz ze swym panem. Patrzac na swego pana "Gryf" zapewne zadaje sobie pytanie - dlaczego -, dlaczego.


Obwody

 
Logowanie administratora stronyMapa stronyLogowanie administratora strony
Koło Łowieckie ŁOŚ - Kutno 2010. Wykorzystywanie materiałów bez zgody właściciela zabronione